top of page
Search

Derékfájás aktualitásai

georginakartyas



Tudtad ???

  • Nemzetközi becslések szerint 2019-ben 568 millió embert érint a derékfájás az egész világon.

  • Magyarországon is rengetegen keresik fel az orvost ezzel a problémakörrel.

  • Hazánkban nagyjából a lakosság 20%-a szenved krónikus derékfájdalomtól. (Forgács-Kristóf 2021)

  • Egyre gyakrabban a gyermekek körében is előfordul, ezt sajnos a saját praxisomban is látom.

 

Nézzük mi változott az elmúlt pár évben ezen a területen:

Régebben az volt az alapvető álláspont a gerincproblémákkal/derékfájással kapcsolatban, hogy nagymértékű, hosszú ideje fennálló terhelés szöveti károsodást okoz, melynek hatására keletkezik a fájdalom.

Ez a modell az utóbbi pár évek kutatásainak hatására jelentősen megváltozott.

Ma már azt mondják a szakmai nagyjai, hogy az esetek nagy részében a kötőszöveti rendszer (fasciarendszer) szöveti károsodás nélkül is már fájdalmat generál jóval előbb, mint ahogy a tényleges károsodás létrejön.

Valamint az is bizonyított már, hogy a hosszú időszakon keresztül állandóan visszatérő fájdalom hatására az egyén fájdalomküszöbe is egyre alacsonyabb lesz. Így egyre könnyebban alakulnak ki akut fájdalmas időszakok.


Mindennek pedig jelentős terápiás vonzata van!


Derékfájás okának kutatásához illetve a probléma megoldásához is mindenképpen holisztikus szemlélettel kell megvizsgálnunk az egyént!

Hisz a mindennapi fizikai terhelés mellett, mindenféle pszichés tényezők is érik naponta az embert valamint a szociális környezet is hatással van a mindennapjainkra.

Ezek alapján vizsgáljuk meg ezeket a tényezőket:

1. Genetikai tényezők:

Nem vagyunk egyformák! Az alapvető fizikai adottságok, gerincgörbületek valamint bizonyos betegségek predesztinálhatnak későbbi fájdalmas problémákat.

2. Életmódbeli tényezők:

A három csoportból talán ennek van az egyik legnagyobb jelentősége a gerincfájdalmak szempontjából. Ide tartozik a helytelen testtartás, a munkavégzés jellege, a mozgásszegény életmód vagy éppenséggel adott esetben a nem megfelelően kivitelezett sportterhelés.

3. Pszichoszociális tényezők:

A fádalomhoz/betegséghez való hozzáállásunk, szorongások, depresszió, alvászavarok mind befolyásolják az állapotunkat.


Ennek megfelelően a kezelések több területet lefedve érdemes nekiállni, hogy a lehető legtöbb változtatható tényezőn javítsunk!

 
 
 

コメント


bottom of page