top of page
Search

Szülés utáni regeneráció lépései

georginakartyas

A várandósság és szülés során rengeteg változáson megy át egy női test és ezek közül nem minden áll vissza teljesen a baba születése után az eredeti állapotra. Az, hogy ez a regeneráció milyen mértékű nagyfokban meghatározza az egyéni adottságokon kívül, hogy történik-e megfelelő szülés utáni regeneráció.

Az esztétikai problémákon kívül ilyenkor sok nő szembesül szétnyílt hasizommal (rectus diastasis), stressz inkontinenciával, szervsüllyedéssel illetve medence, derék környéki fájdalmakkal.


Ilyen esetekben a legfontosabb feladat az úgynevezett pelvico-lumbalis (vagyis a medence-derék) terület funkciójának helyreállítása.


Én a Fitmummy posztnatális tréning koncepciójával dolgozom, amely egy teljes egészében jól funkcionáló mozgásrendszert céloz meg.


A tréning során 3 egymásra épülő lépcső során egy komplex rehabilitáció valósítható meg.


A 3 lépcső:

1. Lokális regeneráció

2. Pelvico-lumbalis (core-) stabilizáció

3. Funkcionális mozgásminták (újra-) tanulása


Fitmummy posztnatális tréning 1. lépcső

Várandósság során, rengeteg változáson megy át a női test. A has növekedésével változik a testtartásunk, változik a légzésünk, a hormonok hatására lazulnak a szalagok, bizonyos izmokat másként kezdünk használni.

Szülés utáni regeneráció során első lépésként a pelvico – lumbalis (medence – ágyéki gerinc) régió kiesett, megváltozott funkcióit igyekszünk helyreállítani.

Ennek során 4 területre fókuszálunk:

tartásjavítás, elongáció: Cél, a gyakorlatok során, hogy a medencét és a mellkast képesek legyünk ismét neutrális (semleges) helyzetben tartani és létre tudjunk hozni itt egy elongációt (tengelyirányú nyújtást), hogy ezáltál vissza tudjunk térni egy optimális testtartáshoz.

légzésminta rendezése: A légzés a mozgásaink illetve stabilitásunk alapja. Rossz légzésminta akár rontani is tud a szülés után kialakult problémákon (pl. rectus diastasis, inkontinentia) így mindenképpen szükséges a várandósság során megváltozott légzésmintát rendezni.

medencefenék izmainak tornája: A megnövekedett súly illetve hormonális hatások valamint a hüvelyi szülés során szerzett sérülések miatt rengetegszer okozhat problémát a gyengült medencefenék izomzat így ezt is mindenképp érdemes trenírozni.

hasizmok aktiválása: A hasfal erőtranszfer funkciójának alapja a m. transversus abdominis (haránt hasizom), ezért fontos ennek az izomnak a tudatos bekapcsolása amíg a neuromuszkuláris (izom-idegrendszeri) kontroll javulásával ismét automatikussá nem válik.


Az első lépcső feladatait mindenképpen egyéni foglalkozások kertében tanítjuk, mert nagyon változó az anyukák általános kondíciója, testtudata, valamint a szülés utáni sérülések is egyediek. Ezeket a gyakorlatokat érdemes napi szinten gyakorolni!

A második és harmadik lépcső gyakorlatait már csoportos formában is el tudjátok sajátítani!


Fitmummy posztnatalis tréning 2. és 3. lépcső

A Fitmummy program során, ha az első lépcső gyakorlatait már kellőképpen elsajátítottuk, akkor lépünk a második fázisba. Ennek során a pelvico-lumbalis (medence-ágyéki gerinc) stabilizáció a fő feladat, vagyis az izomfűző idegrendszeri kontrollját fejlesztjük.

A stabilizáló gyakorlatok a tér mindhárom síkjában dolgoztatják a core izmokat, ezzel sokirányú ingert és terhelést biztosítva az izmoknak.

Majd ezt követően a háromlépcsős rendszer utolsó fázisában a funkcionális mozgásminták újratanulása történik. Ezek a gyakorlatok a teljes test összehangolt munkáját igénylik és a mindennapi mozgásainkban is fellelhető mozdulatokból áll. Így ha ezeket jól begyakorloljuk megfelelő mozgásmintával akkor a mindennapi tevékenységeink során is automatikusan jól fogjuk használni a testünket.



Ez a programsorozat nem csupán szülés utáni regenerációban használható. A stabil törzs minden mozgásnak alapja kellene, hogy legyen illetve a megfelelő mozgásminták automatikus használatával rengeteg sérüléstől megóvhatjuk a testünket így a rehabilitációs munka számos fázisába beépíthető ez a koncepció.

 
 
 

Comentários


bottom of page